A természetes anyagok nemcsak a kiegészítőkön hódítanak

A természetes anyagok nemcsak a kiegészítőkön hódítanak

Az elmúlt években számos új trend látott napvilágot a divat világában, ezek közül az egyik a természetes anyagok megjelenése. Legyen szó táskákról, ékszerekről, övekről vagy kalapokról, szinte minden termék esetében találkozhatunk velük. 

Ám ez nemcsak a kiegészítőkre igaz, hanem a játékokra is. Ott vannak például a Vesszőparipa fajátékok webshopban kapható Montessori játékok, amik a fenntarthatóság jegyében fából készülnek. Ez persze még nem minden, a valódi különlegességük abban rejlik, hogy egy olasz pszichológusnő, Maria Montessori a saját nevelési módszere alapján fejlesztette ki őket. 

Ezeknek a játékoknak az a célja, hogy hatékonyan segítsék a gyermekek fejlődését, különösen az írás megtanulásához elengedhetetlen finommotorikus képességeiket. Mindezt úgy, hogy közben játékossá tegyék számukra a tanulást. 

Miért fontos a finommotorikus képességek fejlesztése? 

A finommotorikus képességek a kisebb izmok koordinációját és irányítását jelentik, különösen azokét, amik a kézben, az ujjakban és a csuklóban találhatók. Ezek az izmok elengedhetetlenek ahhoz, hogy olyan precíz mozdulatokat hajtsunk végre, mint amik az íráshoz, rajzoláshoz vagy az apróbb tárgyak használatához – pl. egy gomb begombolása – szükségesek. 

A Montessori játékok nagy segítséget nyújtanak abban, hogy ezeknek a képességeknek a fejlesztésével a gyerekek idővel gond nélkül el tudjanak végezni mindennapi feladatokat. Például fel tudjanak önállóan öltözni, be tudják gombolni a ruháikat, fel tudják húzni a zipzárt vagy meg tudják kötni a cipőfűzőjüket. Megfelelően tudják használni az evőeszközöket vagy meg tudják mosni a fogukat segítség nélkül. 

A Montessori játék történetéről röviden 

A Vesszőparipa fajátékok webshopban is kapható játékok eredete egészen a 20. század elejéig nyúlik vissza. Maria Montessori, az olasz orvosnő és pszichológus ekkor alkalmazta először a saját maga által kifejlesztett nevelési módszert. Azt vallotta, hogy a gyerekek a leghatékonyabban tapasztalati úton tudnak fejlődni, ha hagyjuk, hogy önállóan fedezzék fel a világot, hogy mi, hogyan működik. Fontosnak tartotta továbbá azt is, hogy minden gyermek a saját ütemének és érdeklődési körének megfelelően tudjon tanulni.

Ennek megfelelően olyan játékokat tervezett, amik lehetőséget adnak számukra különböző feladatok önálló, gyakorlatias megoldására. Bár a játékokkal olyan tevékenységeket kell elvégezniük, amik kihívást jelenthetnek számukra, mégsem olyan nehezek, hogy ne tudnák megcsinálni, így lehetőségük van a sikerélmények megtapasztalására. Gondolunk itt például a gyöngyfűzésre, a puzzle kirakására, a különböző elemek elhelyezésére, összeillesztésére, a különböző textúrájú tárgyak felismerésére vagy a toronyépítésre. 

Ezek a játékok egészen kiskortól kezdve 12 éves korig használhatóak arra, hogy megismertessük a gyerekekkel a játékos tanulás élményét, és hatékonyan fejlesszük a különböző képességeiket, különösen a finommotorikus készségeiket. 

Ha próbát szeretnénk tenni velük, akkor a Vesszőparipa fajátékok webshopban tudjuk megvásárolni őket. Itt a Montessori tornyok, matatótáblák, kirakók, fa építős kisvasutak is megtalálhatóak.